Hastalarımızın bir kısmında problem sadece dişlerle alakalı değildir. Çenelerinde de yüzle ve birbirleriyle ilişkilerinde normalden sapmalar olabilir. Böyle durumlarda ortodontist hasta eğer büyüme gelişim dönemindeyse özel bazı aygıtlar kullanarak çenelerin büyümesini yönlendirebilir.

Bunun için uygun yaş hastanın kemik yaşının tayini ile mümkün olacaktır. Tedavi, farklı problemler için farklı gelişim evrelerinde uygulanırsa başarılı olacaktır. Muayene ve tedavi zamanın tespitinden sonra yapılacak tedavinin büyüme ve gelişimi hastanın lehine çevrilecektir. Bundan sonra hastanın son durumu tekrar değerlendirilerek ortodontik tedavisi planlanacaktır.

Bazı durumlarda iskeletsel uyumsuzluk çok fazla ise uygulanan fonksiyonel çene ortopedisi sadece problemin şiddetini azaltmakla hastaya daha iyi bir yaşam kalitesi sunarak ileride uygulanması gerekecek cerrahi işlemlerin boyutlarını küçültecektir.

Hastanın büyüme potansiyeli var ve istenilen yönde ise ve hasta uygulanan tedavinin şartlarını yerine getirirse, yani apareyini iyi kullanır süre ve bakımlarına riayet ederse çeneleri ilgilendiren iskeletsel problemler bu yöntemle çözülebilir.